Congratulations to the winners of the PWPA 2015 Excellence in Journalism Contest

Winners of the 2015 Excellence in Journalism Contest will be honored at the annual PWPA luncheon, held during the PA Press Conference, on May 30.

Class 1: General News

First place: West Virginia teen gets 30 years in prison for her role in friend’s stabbing death; Janice Crompton, Pittsburgh Post-Gazette

Second place: School Upheaval; Sarah Hofius Hall, Times Tribune

Third place: Drug Users Being Charged, Jo Ciavaglia, Bucks County Courier Times

Class 2: Sports

First place: Cal U quietly added football players with criminal backgrounds; Debra Erdley, Pittsburgh Tribune Review

Second place: Norristown grad Brianne Hagels battle through life-altering illness; Katie Bambi Kohler, The Times Herald

Class 3: Lifestyles

First place: Shoe Love; JoAnne Klimovich Harrop, Pittsburgh Tribune Review

Second place: Menu for Controversy; Jamie Klein, Reading Eagle

Third place: Table Tenets, Lini Kadaba, Philadelphia Inquirer

Class 4: Features

First place: Moving on: Emotional trauma and recovery after Flight 427; Jenny Wagner, Beaver County Times

Second place: Coaches in Heels; JoAnne Klimovich Harrop, Pittsburgh Tribune Review

Third place: A son halfway across earth; Sarah Hofius-Hall; Times-Tribune

Class 5: Editorials

First place: Liz Allen, Erie Times News

Second place: Salena Zito, Pittsburgh Tribune-Review

Third place: Kay Stephens, Altoona Mirror

Class 6: Columns

First place: Salena Zito, Pittsburgh Tribune Review

Second place: Christine Haines, Uniontown Herald Standard

Third place: Stephanie Weaver, Reading Eagle

Class 7: Business/Consumer story

First place: Savior of the Shipyard; Craig Smith, Tribune-Review

Second place: College-bank deals inspire calls for openness; Debra Erdley, PittsburghTribune-Review

Third place: Hopping Ahead; Jamie Klein, Reading Eagle

Honorable mention: Women’s Pay Lags More in Beaver County, Daveen Rae Kurutz, Beaver County Times

Class 8: Series

First place: Pesion Tension; Terrie Morgan-Besecker, Times-Tribune

Second place: The Cost of Sports; Stephanie Weaver, Reading Eagle

Third place: Sex Offender Registry Flawed; Jo Ciavaglia, Bucks County Courier Times

Class 9: Interviews/Profiles

First place: Newborn’s Refuge Shattered; Craig Smith, Tribune Review

Second place: So Proudly We Geek; Lini Kadaba, Philadelphia Inquirer

Third place: Archives to Honor Nun; Dana Massing, Erie Times News

Class 10: Page Design

First place: Mary Beth Eastman, Beaver County Times

Second place: Kristin O’Malley, Times-Tribune

Third place: Megan Miller, Beaver County Times

Honorable Mention: Hannah Frank, Altoona Mirror

Class 11: Enterprise/Investigative report

First place: Thousands of disabled workers in PA paid far below minimum wage Opportunity or exploitation?; Halle Stockton, Public Source

Second place: Slaughter a painful reality; Jamie Klein, Reading Eagle

Third place: Pennsylvania Municipalities Tap Swaps for Upfront Cash; Romy Varghese, Bloomberg

Honorable Mention: Temp jobs, no votes; Sarah Hofius Hall, Times-Tribune

Class 12: Health/Science story

First place: Don’t Spare the Horses; Elaine Vitone, Pitt Med

Second place: What’s the Risk; Dana Massing, Erie Times-News

Third place: Heart of Gold; Amanda Gabelleto, Altoona Mirror

Class 13: Education story

First place: Test Score Struggles; Daveen Rae Kurutz, Beaver County Times

Second place: The Job Hunt; Stephanie Weaver, Reading Eagle

Third place: Will Changes Save Schools; Dana Massing, Erie Times News

Honorable Mention: Higher Ed Can Take a Major Toll; Debra Erdley, Pittsburgh Tribune Review

Honorable Mention: Girard College Finances Handcuffed by Rate Swaps; Romy Varghese, Bloomburg

Class 14: Travel, A&E story

First place: Dogs test their pipes at audition; Megan Guza, Pittsburgh Tribune Review

Second place: Cuba Confidential; Patricia Sheridan, Pittsburgh Post Gazette

Third place: This is the End; Lini Kadaba, Philadelphia Inquirer

Honorable Mention: Long-distance connections; JoAnne Klimovich Harrop, Pittsburgh Tribune Review

Class 15: Headlines

First place: Liz Allen, Erie Times News

Class 16A: News/Feature photography

First place: Stephanie Strasburg, Pittsburgh Tribune Review

Second place: Ellen O’Connell, Standard-Speaker

Class 16B: Sports photography

First place: Ellen O’Connell, Standard-Speaker

Second place: Stephanie Strasburg, Pittsburgh Tribune Review

Third place: Jamie Pesotine, Standard-Speaker

Class 17: Multimedia projects

First place: Don’t Forget Me: Portraits of Alzheimer’s & Dementia; Gwen Titley, Beaver County Times

Second place: Miss Frick’s Debut; web team, Pittsburgh Post Gazette

Third place: Science Scores are up for Beaver County area High Schools; Daveen Rae Kurutz, Beaver County Times

Class 18: Religion story

First place: Christian Crisis; Betsy Hiel, Pittsburgh Tribune Review

Second place: We Are A People; Dana Massing, Erie Times News

Third place: Sisters Remain Hopeful; Caitlin Heaney West, Times Tribune

Class 19: Outdoors/Environmental story

First place: The half-life; Betsy Hiel, Pittsburgh Tribune Review

Second place: W. Va. Toxin on way to PA, Debra Erdley, Pittsburgh Tribune Review

Third place: Brothers aim to bring back chestnut trees in township; Nicole Chynoweth, Ligonier Echo

Class 20: Rookie Reporter

First place: Sarah Stemen, Erie Times-News

Second place: Olivia Goudy, Uniontown Herald Standard

Third place: Megan Guza, Pittsburgh Tribune Review

Honorable Mention: Lexi Belculfine, Pittsburgh Post-Gazette

Honorable Mention: Elizabeth Bloom, Pittsburgh Post-Gazette

Honorable Mention: Nicole Chynoweth, Ligionier Echo

Class 21: Student Reporter

First place: Sara Payne, Point Park University

Second place: Marina Weis, Point Park University

This entry was posted in Contest, Northeast District, Northwest District, South Central District, Southeast District, Southwest District. Bookmark the permalink.